ŠRI LANKA 

"Palaiminta žemė" - taip verčiamas Šri Lankos pavadinimas, kuriam - 2500 metų. Europiečiai šią salą Indijos vandenyne vadina rojaus kampeliu. Jei atostogas įsivaizduojate kaip palaimos valandas saulės nutviekstame paplūdimyje, Jums labai patiks Šri Lankos kurortai. 

sigiriya g2e571320f 640

Nuotrauka: Poswiecie iš Pixabay

Šri Lankos salos plotas panašus į Lietuvos. Vieniems jos forma primena kriaušę, kitiems - perlą, tretiems - ašarą, nukritusią iš didžiulio Indijos pusiasalio. Šri Lankoje, esančioje netoli pusiaujo, nežinoma, kas yra keturi metų laikai, o diena ir naktis ištisus metus trunka beveik po dvylika valandų.

Metai čia skirstomi į sausąjį ir lietingąjį sezoną. Šri Lankos klimatas tropinis. Vidutinė temperatūra ištisus metus apie 28-30 laipsnių šilumos. Naktį atvėsta 4-7 laipsniais. Karščiausia šalies šiaurės rytuose, kur temperatūra kartais pakyla iki 38 laipsnių šilumos. Šalčiausias mėnuo Šri Lankoje sausis, karščiausias - gegužė, dažnai žymintis ir lietaus sezono pradžią. Lietingojo sezono pradžia ir pabaiga susijusi su musoniniais vėjais, pučiančiais nuo Indijos vandenyno ir Bengalijos įlankos. Debesis sulaiko Šri Lankos Vidurio aukštikalnės, todėl lietūs dažniausiai skalauja aukštikalnes ir pietvakarinę salos dalį. Tarp gruodžio ir kovo musoniniai vėjai ima pūsti iš šiaurės rytų atneša drėgmę nuo Bengalijos įlankos kitai šalies daliai. 

Egzotiškoji Šri Lanka keliautojus vilioja peizažų įvairove. Čia - ir 2,5 km aukščio kalnai, ir plačios derlingos lygumos, kurias keičia stepės bei nesibaigiančios džiunglės, smėlėti, vieni gražiausių pasaulyje paplūdimių, kuriuos skalauja ramus ir šiltas Indijos vandenynas. 

Salos gyvūnijos pasaulis taip pat gausus ir įvairus. Vietiniai gyvena santarvėje su gamta. Salą galima pavadinti dideliu draustiniu, nes čia draudžiama medžioti. Šri Lankoje veisiasi ne tik drambliai, bet ir leopardai, laukinės katės, šakalai, penkių rūšių beždžionės ir net Ceilono meškos. Čia galima pamatyti krokodilų, varanų ir kitokių pačių įvairiausių driežų bei gyvačių. Plunksnuočių - papūgų, povų, gervių - taip pat daug.

Salos gyventojai labai draugiški, nuolat besišypsantys. 75 proc. jų sinhalai, 18 proc. - tamilai. Pastarieji, daugiausia gyvenantys šalies šiaurėje ir kalnuotoje centrinėje dalyje, yra santūrūs, darbštūs ir orūs. Sinhalų moterį nuo tamilės atskirti nesunku. Ištekėjusios tamilų moterys kaktą pažymi dviem raudonais taškais, simbolizuojančiais vyrą ir žmoną. Netekėjusiai moteriai ant kaktos - vienas juodas taškas. Tamilės paprastai nosyje nešioja auskarą, o sinhalėms tokia puošmena svetima. Jas retai pamatysi ir su tašku ant kaktos, o jei jį nusipiešia, tai tik norėdamos pasipuošti. 

Brangakmeniai paprastai būna vienas pagrindinių Šri Lankos lankytojų tikslų. Garsiausias ir gražiausias yra sėkmę nešantis Šri Lankos safyras. Po jo - rubinas. Saloje kasami ir pusiau brangūs akmenys: katės akys, topazai, cirkonis, ametistai, akvamarinai. 

Pats didžiausias britų karūnos safyras, daugiausiai 400 karatų, rastas Šri Lankos ryžių laukuose netoli Ratnapuros. Apie Šri Lankos safyrų kilmę sklando daugybė legendų. Šri Lankos ir Birmos safyrai geresni už australiškuosius - intensyvesnis jų mėlynumas nepereina į juodumą ir išlaiko dangišką atspalvį. Nuo viduramžių juvelyrų amatu ir brangakmenių prekyba saloje verčiasi maurai - arabų kilmės Šri Lankos gyventojai. 

Nenustebkite, jei iškart už viešbučio teritorijos ribos jūsų lauks besišypsantys prekeiviai. Jie siūlo menkaverčių papuošalų, medinių drožinių, marškinėlių, prieskonių. Jei nuspręsite įsigyti jų prekių, nepamirškite derėtis, nes kainas jie kelis kartus padidina. Kokybiškų dirbinių geriausia ieškoti amatininkų dirbtuvėse. 

Cinamonas - pagrindinis šalies prieskonis, išgarsinęs salą. Dabar prieskoninių augalų soduose galima išvysti muskatmedžių, imbierų, kardamonų, vanilių, gvazdikėlių, pipirų medžių. 

Pradžią plantacijų ūkiui Šri Lankoje davė portugalai. Juos labiausiai domino prieskoniai, o ypaš cinamonas. Portugalai suprato, kad, nuolat kertant ruduosius medžius, sąžalynai galiausiai baigsis, todėl ėmėsi specialiai juos auginti. 

Olandai, užvaldę Šri Lanką po portugalų, saloje pradėjo auginti kavą. Atogrąžų miškai kalnų pietvakariniuose šlaituose buvo sunaikinti dėl kavamedžių plantacijų. Šri Lanka galėjo tapti kavos sala, tačiau XIX a. pabaigoje kavamedžių plantacijas suniokojo grybelio epidemija. Tuomet pradėta auginti arbata.

Arbata - Šri Lankos žaliasis deimantas. Ją auginti saloje ėmėsi anglų kolonizatoriai XIX a. antrojoje pusėje. Arbatai reikalinga drėgna dirva ir vėsokas klimatas. Tokios sąlygos yra kalnuose. Geriausia laikoma Broken Orange Pekoe Fannings (BOPF) arbata. Pagal arbatos eksportą Šri Lanka nusileidžia tik Indijai. Tipiškas Šri Lankos peizažas - tai kalnų rajonai, paversti arbatos plantacijomis. 

Poilsiui skirti viešbučiai Šri Lankoje daugiausiai įsikūrę vakariniame salos krante, prie geriausių paplūdimių. Puikiai išplėtotų kurortų nedaug - dažniausiai visas pramogas ir paslaugas organizuoja patys viešbučiai. Kai kurie įsikūrę netoli miestelių. Šri Lankos viešbučiuose galima užsisakyti įvairaus tipo maitinimą - nuo pusryčių iki "viskas įskaičiuota". Dominuoja smulkaus smėlio paplūdimiai (nors yra keletas uolėtų), juose nėra galimybės užsisakyti gultų ir skėčių (jie kaip ir rankšluosčiai duodami prie viešbučio baseino). 

Būnant Šri Lankoje būtinai:

- Aplankykite nacionalinius gamtos parkus, arbatos ir prieskonių plantacijas. 

- Pasimėgaukite tikra Ceilono arbata (vietos gyventojai įpratę gerti stiprią arbatą su pienu) ir nacionalinės virtuvės patiekalais.

- Nepraleiskite progos susipažinti su budizmu - tai ne tik religija, bet ir gyvenimo būdas, filosofija. 

- Išvyskite mažų drambliukų maitinimą ir maudynes Pinavaloje. 

- Susipažinkite su vietos gyventojų kasdienybe. 

 

ŠIAURĖS VAKARŲ ŠRI LANKA

Šiaurinė Šri Lankos dalis aukščiau sostinės Kolombo - tai viena pirmųjų vietų, kurią išvysta daugelis turistų ir keliautojų, lėktuvu nusileidusių į lašo formos atogrąžų salą. Tarptautinis Kolombo oro uostas įsikūręs šiaurinėje dalyje, kur kas arčiau dūzgiančio kurortinio Negombo miesto nei pačios šalies sostinės. 

35 km nuo Tarptautinio Kolombo oro uosto ir 3 km nuo vandenyno pakrantės esanti maravila tiesiog dvelkia ramybe. Palyginti su nuolat šurmuliuojančiu, barų, parduotuvių ir restoranų pilnu Negombu, Maravila siūlo daug ramaus poilsio galimybių ir yra pamėgta pavienių keliautojų. Be to, čia dar negausu didelių viešbučių, todėl daugelis poilsio ir apgyvendinimo paslaugų jaukios, asmeniškos, nebrangios ir arčiau gamtos. Didžiausias Maravilos pranašumas - ilgi, auksiniai, palmėmis nusagstyti ir švarūs paplūdimiai. 

Vaikalas - tai šurmuliuojančio Negombo pašonėje įsikūręs ramus ir vaizdingas kurortas, esantis tik už 18 km nuo oro uosto. Šis tykus mažiau turistų sulaukiantis kampelis - puikus pasirinkimas norintiems ramaus poilsio paplūdimyje. Vaikalas labiausiai garsėja ilgais ir plačiais paplūdimiais. Kita vertus, tai vieta, kur patiks gamtos mylėtojams. Aplink kurortą galima pamatyti net 90 rūšių paukščių ir 50 rūšių atogrąžų drugelių. Čia veši vienintelės rūšies palmės, augančios upių pakrantėse. Vandens pramogų mėgėjai Vaikale ras įvairių nardymo paslaugų, taip pat galės pasiirstyti kanojomis šalia tekančioje Mahos upėje. Apsistojus kurorte, būtina užsukti ir į vietos turgų, kuriame galima arčiau prisiliesti prie tenykščių žmonių kultūros ir tradicijų. 

Negombas - arčiausiai Kolombo oro uosto esantis judrus žvejų miestas. Lėktuvų tūpimo takas driekiasi visiškai šalia Negombo lagūnos, tad šis miestas pirmiausia ir pasitinka atvykstančius turistus. Nors turizmas gyvybiškai svarbus miesto ekonomikai, žvejyba čia taip pat užima reikšmingą vietą. Todėl atvykus į Negombą būtina paragauti šviežių tunų, ryklių, krabų mėsos, omarų ir kitų jūrų gėrybių. Sakoma, kad Negombo krevetės pačios geriausios visoje Šri Lankoje. 

Kurorte galėsite apsilankyti keliose vietos baruose ir amatų krautuvėlėse, pasigrožėti istoriniais pastatais. Miestas kadaise buvo pagrindinis cinamono eksporto uostas, tad dauguma jo pastatų, įskaitant XVII a. olandų forto vartus ir senas krikščionių bažnyčias yra olandų ir portugalų paveldo paminklai. Smulkaus smėlio paplūdimiuose didelis vandens sporto pramogų pasirinkimas. Negombas - tai vartai į Šri Lanką, nuo kurių geriausiai pradėti pažintį su šia atogrąžų sala. 

 

 PIETVAKARIŲ ŠRI LANKA

Pietvakarių Šri Lankos dalis, nusidriekusi žemiau sostinės Kolombo, atveria naujus kurortinių zonų ir laukinių pakrančių tolius, kuriuose įsiterpia vienas kitas didesnis miestas ar su vandenynu susijungiantis gėlas ežeras. 150 km ilgio pakrantė į pietus nuo Kolombo suteiks nepakartojamų įspūdžių tiek istorijos mėgėjams, tiek vandens sporto ir pramogų aistruoliams, tiek gamtos tyrinėtojams ar tiesiog trokštantiems gero poilsio gražiame paplūdimyje. 

Kalutara - kultūrinė Šri Lankos pajūrio kurortų sostinė. Tai kolonijinio žavesio kupinas kurortas. Portugalų, danų ir britų valdymo laikais Kalutaroje išdygo fortas, dvaras, kitų to laikotarpio stiliaus pastatų. Čia daug budistinių šventyklų. Pramogų ieškotojai mieste ras gausybę vietos restoranų ir barų. Smulkaus smėlio paplūdimiai skiriami į dvi dalis: šiaurinę (ramesnę) ir pietinę (judresnę). 

Beruvelos ir Bentotos kurortai nuo Kolombo nutolę maždaug 65 km ir atskirti Bentotos upės. Beruvela yra žvejų kaimelis, kurio uoste kas rytą veikia žuvų turgus. Viešbučiuose siūlomos SPA ir Ajurvedos paslaugos. Netoli Beruvelos veikia Kosgodos vėžlių perykla. Kurortas didžiuojasi didžiausiais laukiniais smėlio paplūdimiais. Čia taip pat siūlomas platus vandens sporto pramogų pasirinkimas. Bentota - vienas labiausiai išplėtotų kurortinių miestų. Jame gausu paplūdimio restoranų, kavinių ir parduotuvių. Daug barų, ypač pagyvėjančių penktadieniais ir šeštadieniais. Puikūs smėlio paplūdimiai leidžia džiaugtis vandens sportu. Šalia teka Bentotos upė, kurios lagūnomis organizuojami romantiški pasiplaukiojimai. 

Induruvos pakrantės užburia laukiniu Šri lankos grožiu ir dvelkia vandenyno gaiva. Žvejų grupelės iš vandens traukia tinklus, smėlyje sustumtos medinės valtys, laukinės palmių giraitės šalia puikiai įsilieja ir Induruvos viešbučiai bei poilsiautojų zonos. Induruva, esanti už 80 km nuo sostinės Kolombo, net neturi kitiems miesteliams įprasto centro - čia įsikūrusios tik atskiros poilsiavietės. Vandens gyvūnijos ir sporto mėgėjai Induruvoje gali užsisakyti nardymo turus, paplaukioti banglentėmis ar skrieti jėgos aitvarais. Netoli nuo Induruvos yra ir gražus bei gyvūnijos pilnas Panijavalos atogrąžų miškas. 

Ahugalos žvejų kaimelis prisiglaudęs Šri Lankos vakarų krante, į pietus už kelių kilometrų nuo Induruvos. Čia rasite žavingą palmėmis apaugusį paplūdimį, keletą restoranų ir amatų krautuvėlių, šalia įsikūrusią užburiančią Kosgodo vėžlių peryklą. Pietuose, Galėje, įsikūręs į UNESCO paveldo sąrašą įtrauktas olandų fortas, kolonijinės vietos, muziejai ir šventyklos. Miesto pakrantė vaizdinga. Čia saulei leidžiantis galima stebėti žvejus, išdidžiai traukiančius savo laimikį. "Trees for Life" programa padeda apsaugoti atogrąžų mišką ir pakrantes, ją įgyvendinant sodinami medžiai, užtikrinsiantys pragyvenimą vietos šeimoms. 

Hikudava, įsikūrusi beveik už 100 km į pietus nuo Kolombo, jau seniai žinoma kaip populiariausias Šri Lankos kurortas, garsėjantis puikiomis vietomis plaukioti banglentėmis, koralų rifais, jame gausus maisto, linksmybių ir parduotuvių pasirinkimas. Tai turbūt vienintelė pakrantės vieta, kur mieste tvyro ypatinga atostogų nuotaika, parduotuvėse galima nusipirkti kurortinę aprangą, išsinuomoti dviračių, užsisakyti nardymo pamokų ir įsigyti įvairiausių suvenyrų, batikos audinių, papuošalų. Dabar tai populiariausia jaunimo vieta, o aktyvus naktinis gyvenimas savaitgaliais pritraukia linksmybių ir pramogų už miesto ribų ieškančių jaunų šrilankiečių. 

Unavatuna - viena įspūdingiausių Šri Lankos pakrančių, kurioje viešbučiai ir turizmo verslas susipina su gražia ir išskirtine gamta. Netoli Unavatunos paplūdimių yra koralų rifų, jūrinių vėžlių ir įvairių kitų vandenyno gyvių buveinių. Čia geros sąlygos užsiimti banglenčių sportu, o apylinkėse galima pastebėti daug net ir nykstančių rūšių paukščių. Iš čia lengvai pasieksite džiungles ir žvėrių pilnus nacionalinius parkus. Netoli yra Galė miestas - vienas didesnių Šri Lankos uostų, turizmo ir kultūros centrų. 

Dar toliau už Galė miesto, 140 km nuo Kolombo į pietus besidriekiantys paplūdimiai atsimuša į Kogalą, kuri stebina ne tik pakrantėse žvejų suręstais žvejybos stulpais, tačiau ir žemyninėje dalyje tyvuliuojančiu to paties pavadinimo ežeru. Aplink jį verda ir visas miesto gyvenimas. Su vandenynu sąsiauriu susijungęs gėlas vandens telkinys klega nuo įvairių rūšių paukščių ir yra nusėtas salų, kurių vienoje pastatyta budistų šventykla. Mieste siūloma užsisakyti populiarius valčių turus po Kogalos ežerą, o vandenyno pakrantėje, kaip ir visuose kituose kurortuose, galima mėgautis saule ir švelniu smėliu. 

Norintys pamatyti daugiau turėtų apsilankyti Martino Wickramasinghe's liaudies meno muziejuje. Netoli yra ir arbatos plantacijų bei muziejus, kuriame bus puiki proga susipažinti su Šri Lankos arbatos auginimo, rinkimo ir paruošimo tradicijomis. Kogaloje tikrai rasite ir kur skaniai pavalgyti jaukiuose, medžių pavėsyje įsikūrusiuose restoranėliuose. 

 

DĖL GALIMŲ KELIONĖS DATŲ IR TRUKMĖS SKAMBINKITE ARBA RAŠYKITE MUMS

Informaciją dėl saugumo reikalavimų vykstantiems į Šri Lanką galite rasti čia