KRETA (GRAIKIJA)

Vos žengę žingsnį iš lėktuvo, pajusite kaitrų šios salos glėbį, įkaitęs oras vibruos sūrios jūros, kalnų medaus, čiobrelių, raudonėlių, anyžių aromatais. Kai akys pripras prie plieskiančios saulės, žvilgsnį be abejo, sukaustys vandens mėlis, toks akinantis ir vaiskus. O kai kojos palies salos žemę, jus apgaubs vietinių žmonių svetingumas. Čia taip gera, kad norėsis grįžti ir ne kartą. O ir paslapčių ši sala turi tikrai ne vienam apsilankymui, visų iš karto neišduos.

Kreta

Nuotrauka: jarekgrafikPixabay

PAPLŪDIMIAI

Kai jau būsite aplankę garsiausius Kretos paplūdimius: Matalą, Vai, Balos lagūną, Falasarną ir Elafonisą, ramybės ir nuošalumo paieškokite atokesniuose, laukiniuose ar vietinių pamėgtuose. Skinaria paplūdimį rasite už 33 km į pietus nuo Retimno, netoli Lefkogia kaimelio. Kai kas šią vietą tituluoja viena gražiausių saloje, nors apie ją žino tikrai ne daugelis. Nedidelį paplūdimį skalauja itin skaidrus vanduo, kuriame yra į ką pasidairyti paviršinio nardymo mėgėjams. Voulisma paplūdimys driekiasi vos 12 km į rytus nuo Agios Nikolaos, nedidelėje įlankoje, supamoje kalnų, slepiasi tikras perliukas. Vietiniai čia rengia azartiškus tinklinio turnyrus ir gaivinasi paplūdimio bariuke. Tai tik trys rekomendacijos, tačiau nuostabių paplūdimių saloje kur kas daugiau.

 

BALTIEJI KALNAI

Kai šonai paskaus nuo paplūdimio smėlio, kai pasiilgsite gaivaus oro ir vilnijančių peizažų, ieškokite kelio į Lefka Orio, Baltuosius kalnus. Jūsų laukia svetingi kaimai, kvapą gniaužiantys pėsčiųjų takai, tankūs miškai, seni vienuolynai ir nepamirštami vaizdai.

 

POPULIARIAUSI KURORTAI

LASITIS

Šį regioną reprezentuoja vietovardžiai: Agios Nikolaos, Elunda, Lasičio plokščiakalnis, Dzeuso ola, Vai paplūdimys, Spinalonga... Ar reikia dar daugiau argumentų rinktis būtent Lasitį poilsiui? Čia netrūksta puikių paplūdimių, vaizdingų įlankų, jaukių miestukų, tačiau didžiausia regiono intriga - Dikti kalnai. Visiems, trokštantiems pamatyti kitokią Kretą bei patirti nuotykių, būtina kilti ir leistis, vingiuoti kalnų serpantinais, kopti, lipti, jodinėti, gal net išbandyti kanjoningą, aplankyti Selakano mišką ir Tzermadio, Agios Giorgios, Psychro, Marmaketo, Agios Konstantinos bei Avrakodes kaimelius. Kiek laukinės gamtos lobių čia paslėpta! O poilsiui iš kalnų nusileiskite į jaukius paplūdimius, pavyzdžiui, laukinį Mėnulio peizažą primenantį Xerokambos ar jaukų balto smėlio Istron.

 

HERAKLIONAS

Herakliono miestas - dabartinė Kretos sostinė. Gortyna - vienas seniausių salos miestų (jam apie 6000 metų) - sostinė buvo savo klestėjimo metais, I amžiuje. Dvi sostinės įrodo, kad šis regionas visada buvo salos centras. Tai liudija ir didžiausias prieš 4000 metų klestėjusios Mino civilizacijos palikimas bei Romos imperijos ir Venecijos respublikos materialieji pėdsakai. Knoso, Festos ir Malijos rūmų griuvėsiai jums užmins Mino mįslę, Gortynoje atsivers Romos imperinės užmačios, o gausus skaičius fortų demonstruos venecijiečių atkaklumą. Po patį Herakliono miestą taip pat verta pasivaikščioti ne vieną dieną, atraskite laiko ir trims didžiausiems salos muziejams, nebijokite išsukti iš turistinių maršrutų - sostinė kupina pačių įdomiausių istorijų.

 

RETIMNAS

Gražuolis Retimno miestas davė pavadinimą visam regionui, ne mažiau gražiam savo ypatinga gamta. Štai Argyroupoli šaltiniai - vandeningiausia salos vieta - kerinti odė gamtai. Žavingas ir vienas lankomiausių Prevelio palmių paplūdimys. Jis vainikuoja įspūdingąjį Kourtaliotiko tarpeklį, kuriuo srovena Megas Potamos upė. Retimnas - dar ir tradiciniai kaimai bei salos istorijoje reikšmingą vaidmenį vaidinę vienuolynai, o svarbiausia - labai svetingi vietiniai gyventojai. Tad jei tik pasitaikys proga - bendraukite, jei vaišins - ragaukite.

 

CHANIJA

Siauras Chanijos gatvelių viliotinis žavi venecijietišku stiliumi, tad stabtelėti jaukiose nedidukėse aikštėse, žvalgytis į subtiliai laiko paženklintus namus neatsibosta niekada. Na, o šio miesto kulminacija - nuostabus ir ypatinga atmosfera alsuojantis uostas. Čia būtina trumpam prisėsti puodeliui kavos ar kokteiliui ir pasijusti spalvingo atviruko dalimi. O tada vėl nerti į gatvelių labirintą ir klaidžioti, užsukant į mažus vietinių amatininkų ar dizainerių butikus, aliejaus parduotuvėles, tavernas. Ypatinga šio miesto dvasia tvyro ir visame to paties pavadinimo regione, užburiančiame savo grožiu - nenuostabu, kad būtent Chanijos regione didžiausia gražiausių Kretos paplūdimių koncentracija: Elafonisi, Paleochora, Glyka Nera, Balos, Falassarna...

 

DĖL GALIMŲ KELIONĖS DATŲ IR TRUKMĖS SKAMBINKITE ARBA RAŠYKITE MUMS

Informaciją dėl saugumo reikalavimų vykstantiems į Kretą galite rasti čia

Informaciją dėl reikalavimų taikomų grįžtantiems į Lietuvą rasite čia

LR Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja susilaikyti nuo nebūtinų kelionių COVID-19 pandemijos metu. Turistas pats priima sprendimą keliauti įvertindamas dėl pandemijos kylančias rizikas. Daugiau informacijos rasite čia