MADEIRA

Madeira - tai žalias paatogrąžių rojus. Dėl pastovios dienos temperatūros - apie 24 laipsnius šilumos - ji vadinama amžino pavasario šalimi ir ištisus metus traukia turistus. Joje pakeri visur žydinčios spalvotos gėlės, žali vijokliai, kraštovaizdžio įvairovė su kvapą gniaužiančiomis prarajomis ir įspūdingais kriokliais.

madeira

Magiškoji sala yra už 500 km nuo Afrikos ir 1000 km nuo Europos krantų. Įprasta kalbėti apie Madeiros salą, tačiau iš tikrųjų tai salynas. Po Madeiros didžiausia yra Ponto Santo sala (apie 40 km nuo Madeiros) su nuostabaus grožio paplūdimiu. Salynui priklauso ir dvi mažų salų grupės: Ilhas Desertas ir Ilhas Selvagens. Turizmas, Madeiros vynas ir žemdirbystė - pagrindiniai salos gyventojų pajamų šaltiniai. Viešbučių standartas čia labai aukštas. Dar neseniai Lietuvos turistams Madeira buvo tik nerealus ir sunkiai pasiekiamas taškas žemėlapyje. Madeiros saloje atvykusiųjų laukia daugybė atrakcijų. Visame pasaulyje puikiai žinomas gėlių festivalis, vykstantis gegužės mėnesį, - tada Funšalio gatvės pasipuošia dailiomis gėlių kompozicijomis. Birželį vyksta puikūs fejerverkų šou, kuriais saloje pradedamas atostogų sezonas. Madeira - tai ne tik gėlės, bet ir vynas: baigiantis vasarai madeiriečiai kviečia paragautis savo gamybos vyno produktų. Salos sostinėje Funšalyje Najųjų metų naktį vyksta puikus fejerverkų šou - verta sutikti Naujuosius Metus būtent čia. Ištroškusiems įspūdžių sala patiks karnavalo laikotarpiu - tada Funšalio gatvės būna pilnos triukšmingų, spalvingų paradų.

Žalias sodas Atlanto vandenyne ir amžino pavasario šalis - tai Madeira. Keliautojus pakeri visur esančios spalvotos gėlės, kraštovaizdis su didingomis pakrančių uolomis ir geras oras ištisus metus. Funšalis - Madeiros sostinė žavi nuo pat pakrantės su gražiu uostu iki kalvų, į kurias galima pakilti lyniniu keltuvu. Čia gausu renginių: gegužės mėnesį - Gėlių festivalis, karnavalo laikotarpiu - triukšmingi paradai, Naujųjų Metų naktį - fejerverkų šou. Veikia daugybė jaukių smulkių restoranų, ypač senamiestyje. Vyksta spalvingos mugės, iš kurių garsiausia Mercado dos Lavradore: čia galima nusipirkti egzotiškų vaisių, originalių drabužių arba rankomis austų gobelenų. Gražiausia Funšalio panorama atsiveria iš Pico dos Barcelos regyklos.

Ne šiaip sau Madeiros simbolis yra strelicija, vadinama rojaus paukščiu. Sala garsėja žydinčiomis gėlėmis ir tik čia augančių atogrąžų augalų sodais. Populiariausias iš jų - Funšalio botanikos sodas (Jardin Botanico), kuriame auga dviejų tūkstančių rūšių augalai.

Levados miškuose - unikalūs drėkinimo kanalai, išilgai jų įrengta apie 1400 km trasų skirtų žygiams ir pasivaikščiojimams. Tai viena pagrindinių turistinių atrakcijų ir puikus būdas salai pažinti: palei Referto levadą plyti egzotiški dirbami laukai, bananmedžių giraitės. Iš čia galima pasigėrėti garsiąja Erelių uola - Penha d'Aguia ir dailiu Porto da Cruz kaimeliu, einant Rabacal levados trasa matyti Risco krioklys, "25 šaltinių" kaskada ir UNESCO saugomas nepaprastai senas laurų miškas, primenantis filmo "Juros periodo parkas" kraštovaizdį. Madeira turi daug ką pasiūlyti tiek architektūros, tiek folkloro mylėtojams. Ideali vieta įsiamžinti nuotraukoje yra Santana - tradicinių šiaudais dengtų namelių skansenas. Ribeira de Janela uolynai ir didingos pakrantės uolos Ponta Delgada ir Arco de Sao Jorge apylinkės. Norint daugiau sužinoti apie salos istoriją reikia apsilankyti Lavos urvuose ir Sao Vincente vulkanologijos centre, kur įrengta multimedija. Verta sustoti ir gražiajame Kamara de Lobose (Camara de Lobos) - žvejų kaimelyje su tradiciniais pastatais, kurį taip mėgo Winstonas Churchillis, apžiūrėti Cristiano Ronaldo muziejų Funšalyje. Būtinai įkopkite į Cabo Girao - vieną didžiausių pakrantės uolų Europoje ir pasigėrėkite kvapą gniaužiančia pakrantės panorama, nusileiskite toboganu - karklinėmis rogėmis nuo Monte kalno, pasikelkite lyniniu keltuvu virš Funšalio, susiruoškite į kruizą pasižvalgyti banginių ir išsimaudykite natūraliuose lavos baseinuose Porto Monize.

Švelnus klimatas ir žemiau 15 laipsnių nenukrentati temperatūra ištisus metus sudaro puikias sąlygas sportuoti. Saloje yra Palheiro Golf ir Santo de Serra golfo aikštynai, čia populiarus parasparnių sportas, nardymas, išvykos visureigiais, kelionės dviračiais, greitieji nusileidimai kalnų dviračiais, pėsčiųjų žygiai. Populiariausias maršrutas veda per tris aukščiausias Madeiros viršukalnes: Pico Areiro, Pico das Torres ir Pico Riuveo - jos visos yra aukščiau kaip 1800 m virš jūros lygio.

Pagrindinis Madeiros virtuvės elementas - žuvis, pavyzdžiui, tunai arba prie salos krantų gaudomos espados (juodosios kalavijos). Nuo egzotinių vaisių tiesiog raibsta akys: pasifloros, mangai, papajos, avokadai, bananai tiesiai iš plantacijos arba nuostabiosios monsteros. Būtinai reikia paragauti pončos - degtinės, gaminamos iš cukranendrių, medaus ir šviežių citrinų sulčių, ir garsiojo Madeiros vyno, čia gaminamo jau daugiau kaip 200 metų.

Saloje yra du smėlėti paplūdimiai, suformuoti iš Sacharos smėlio, - Mašike (Machico) ir Keljetoje (Calheta). Tačiau čia daugiausia yra akmenų ir žvyro paplūdimių. Yra ir maudyklų - platformų su nusileidimu į vandenyną ir dirbtinių terasų su jūros vandens baseinais. 

 

DĖL TIKSLESNIŲ IŠVYKIMO DATŲ IR GALIMOS KELIONĖS TRUKMĖS SKAMBINKITE ARBA RAŠYKITE MUMS