EGĖJO JŪROS REGIONAS

Turtinga ir antikos laikus siekiančia kultūra garsėjančios Egėjo jūros pakrantės kviečia geriau susipažinti su autentišku, įvairių šalių prieskoniais praturtintu vietinių turkų gyvenimu, puoselėjamu istorijos paveldu ir, be jokios abejonės, išskirtiniais virtuvės skoniais.

relaxation ga21f376df 640

Nuotrauka:Anna SulenckaPixabay

Keliaudami vakarinės pakrantės pusiasaliais, salomis bei spalvingomis įlankėlėmis, galėsite ne tik pamojuoti kaimynams graikams, bet ir pastebėsite, kad tolstant nuo niekada nemiegančio Stambulo, gyvenimo būdas sulėtėja, o gamtos ir saulės gausios dovanos, taip ir kviečia pasivaikščiojimams palei mėlynais kristalais pasidabinusią jūrą, poguliams erdviuose paplūdimiuose bei spalvingiems pokalbiams prie jūrų gėrybėmis nukrautų lėkščių.

Egėjo jūros pakrantes nutūpę žvejų kaimeliai žavi išskirtiniais lobiais. Keliaudami palei vakarinę pakrantę užsukite į Bozdžaado salą, dar žinomą Tenedo vardu, garsėjančią iš čia pat augančių vynuogių pagamintais vynais. Asas, arba turkiškai - Bechramkalė, saugo Atėnės šventyklos liekanas, o įlankos vandens atskirtas kaimyninis Aivaliko kaimelis gali pasigirti graikų neoklasikine architektūra. Regiono karaliene vadinama Bergama įsikūrusi senovės miesto Pergamo pašonėje, o Efesą garsina daugiau kaip 2000 metų skaičiuojanti Kelso biblioteka.

POPULIARIAUSI KURORTAI

FETIJA

Jei jums kyla klausimas, iš kur atsiranda gražiausi atostogų atvirukai, kuriuose pavaizduotos miškais nusėtos kalvos neria į neįtikėtino žydrumo jūrą, o saulės voniomis vilioja auksiniai paplūdimiai - nemaža tikimybė, kad tai Fetijos vaizdai. Gražiausių mažų įlankėlių, kvapą gniaužiančių skardžių ir net 12 salelių savininkė Fetija, viską svetingai dovanodama ją aplankyti sumaniausiems keliautojams, o tokių tikrai nemažai! Didžiulių turistų minių čia nesutiksite, bet natūralaus gamtos grožio ir istorijos pėdsakų mėgėjai noriai renkasi šį kurortą savo atostogoms.

Vienas iš Fetijos turtų - salelėmis apsuptas klestintis uostas, kuriame užuovėją randa vietinės statybos laivai, siūlantys pasiplaukioti po apylinkes, bei pasižvalgyti po šį užburiantį kraštą iš jūros pusės.

DALAMANAS, SERIGERMĖ, GEDŽEKAS

Dalamano regiono pakrantė Oludeniz (Mėlynosios marios) yra viena labiausiai fotografuojamų Turkijos vietų. Ir tai nestebina - seklus žydras vanduo tyvuliuoja mažomis bangelėmis, o krantus supančios žaliuojančios kalvos žada tylų ir atpalaiduojantį poilsį prie jūros.

Norintiems ryškesnių pramogų siūloma apsilankyti nuo 1920-ųjų apleistame miestelyje Kayakoy. Žmonių čia nesutiksite, užtat šis vaiduoklių miestas-muziejus po atviru dangumi saugo 350 pastatų.

O saulei pasislėpus už kalnų laukia kiek kitokie įspūdžiai. Visiems čia apsilankantiems rekomenduojama vakarą skirti kabaretui, kur artistai ne tik šoka, bet į linksmybių sūkurį įtraukia ir publiką.

Kokia mažylės Sarigermės paslaptis? Ramybė, tyla ir paplūdimiai, taip ir kviečiantys pasinerti į jūros gelmes. Daug žmonių čia nesutiksite, užtat saugomų vėžlių - tikrai. Nusprendę pamankštinti kojas ant sausumo galite leistis į kelionę po istorijos pėdsakais nuklotas kalvas, kurios, beje puikiai tinka žygiams pėsčiomis.

Vizitinė Gedžeko kortelė - jį nuklojusi žaluma, sodais apsupti maži poilsiautojų namukai bei sodriai mėlynas jūros vanduo, kuriame kasdien sūpuojasi jachtos. Nepamirškime ir kalnų bei juose augančių pušų. Kadaise buvęs mažas žvejų kaimelis, dabar Gedžekas sutraukia jachtų mėgėjus į gamtos sukurtą uostą, aplink kurį išsidėsčiusios net 12 salelių. Dienos pasiplaukiojimas aplink jas apdovanoja neįtikėtino grožio vaizdais.

Norintiems pabėgti nuo miestų ir populiarių kurortų triukšmo šis rojaus kampelis - idealus pasirinkimas.

MARMARIS

Tikriausiai girdėjote ne vieną Marmariui lipdomą epitetą, bet geriausiai jį apibūdina žodis "kontrastingas". Daugumai pažįstamas kaip nesibaigiančių vakarėlių ir prabangių viešbučių kurortas, kitiems gi Marmaris atsiveria tūkstantmečius slepiamomis paslaptimis, saugomomis siaurose senamiesčio gatvelėse.

Populiariausios šokių muzikos pripildyti klubai arba gyvos muzikos džiazo barai, putų vakarėliai paplūdimiuose arba tobulo grožio saulėlydžiai kalnuose, pasiplaukiojimai kateriu, arba pasivaikščiojimai jūrą lydinčia promenada - kiekvienas ras veiklas, kurios išpildytų išsvajotų atostogų lūkesčius. Tuo Marmaris ir nuostabus!

Jeigu nusprendėte paklaidžioti po senąjį Marmarį, greitai pastebėsite, kad gatvelės čia nusėtos jaukiomis kavinukėmis, siūlančiomis pasimėgauti puodeliu arbatos. Stiprus ir aromatingas gėrimas, stebėtina, bet atgaivina esant didžiausiems dienos karščiams, o vaikams patiks iš džiovintų obuolių miltelių ruošiama arbata.

Norintiems pramankštinti kojas, bei patirti kitokius Marmario teikiamus malonumus puikiai tiks pasivaikščiojimai kalvotomis šio kurorto apylinkėmis. Jūros ir vėjo ošimas, nepakartojamo grožio panoramos laukia visų, žengsiančių pramintais takeliais.

Vertėtų nepamiršti, kad tokie žygiai kepinant vidurvasario saulei nėra iš lengvųjų, todėl geriau keliauti pavasario pabaigoje ar rudens pradžioje.

BODRUMAS

Skaistūs Viduržemio saulės spinduliai šildo baltus šio miesto namus, sodriai mėlyna jūra glosto pakrantes ir sūpuoja joje sutūpusias jachtas, o išlikę griuvėsiai kviečia nusikelti į senovės graikų miestą - Halikarnasą. Vakarėliais garsėjantis Bodrumas pasiruošusiems atrasti jo paslaptis keliautojams atsiveria kaip nepažintas įstabaus grožio ir neisbaigiančių istorijų miestas.

Bodrumui tekusi istorija išties įspūdinga - dar Halikarnaso laikais mieste pastatytas didingas muziejus mirusiam Persų imperijos Karijos provincijos satrapui Mauzolui dėl savo išskirtinės didybės ne tik nusipelnė vieno iš septynių pasaulio stebuklų titulo, bet ir tapo bendriniu žodžiu prabangiems kapams įvardyti. Deja, šis nuostabus skulptūromis bei kolonomis puoštas statinys iki mūsų dienų neišliko, dabar galima apžiūrėti tik jo fragmentus, o kelios skulptūros saugomos Britų muziejuje.

Kiekvienais metais Bodrume vykstanti pasaulinė jachtų regata siūlo išskirtinę pramogą nuotykių ieškotojams - pasiplaukioti kartu su patyrusiais sportininkais! Jei visada svajojote išmėginti šią pramogą, šokite į denį ir nerkite į azartiškas lenktynes Egėjo bangomis!

DIDIMAS

Neabejotina Didimo pažiba - net  kilometrus besitęsianti paplūdimių linija, vilnija palei kurortą, privačias vilas bei jūros vėjų garinamas kalvas. Tad abejonių nėra - čia vietos ras kiekvienas: tiek tingaus poilsio gerbėjai, ieškantys vietų su išvystyta infrastruktūra, tiek šeimos su vaikais, kuriems patiks nesibaigiantys žaidimai jaukiose įlankėlėse, tiek vandens sporto mėgėjai, kuriems tikrai pakaks ir bangų, ir vėjo.

Išskirtinis vietovės mikroklimatas garantuoja, kad ilsėtis Didime galėtumėte praktiškai visus metus. Užsiimti vandens sportu čia galima net sausio mėnesį.

Visai netoli Didimo norinčiųjų pramankštinti kojas laukia nacionalinis Bafos ežero parkas, apaugęs alyvmedžių giraitėmis, pušimis bei eglūnais. Sakoma, kad tai viena mažiausiai paliestų vandens vietovių visoje šalyje, tad nenuostabu, jog čia sau prieglobstį rado ne tik šimtai paukščių, bet ir žuvų rūšių. Kadaise buvęs jūros dalimi, dabar šis ežeras vilioja išskirtinio grožio vaizdais, o keliautojai čia vyksta tiek vasaros, tiek vėsesniu žiemos laikotarpiu. Parko administracija siūlo ne tik pasivaikščioti ežero apylinkėmis, bet taip pat išmėginti kalnų dviračius, kanojas ar pasiplaukiojimą laivais.

KUŠADASIS

Turkai jums patvirtins - Kušadasio paplūdimiai vieni gražiausių visoje Turkijoje. Ir ne tik dėl auksinio smėliuko bei žydro jūros vandens. "Mėlynosiomis vėliavomis" pažymėtuose paplūdimiuose rasite ir jaukių, nuošalių įlankėlių, ir pavėsį metančių palmių, o pramogų nepritrūks nei mažiesiems, nei suaugusiems.

Pats jurdriausias čia - "Moterų paplūdimys", tik neapsigaukite, pavadinimas likęs iš laikų, kai čia galėjo lankytis tik moterys, o dabar laukiami visi, norintys patogaus poilsio. Vietiniai rekomenduoja užsibūti iki vakaro - sakoma, kad būtent čia gražiausi saulėlydžiai. Toliau pakrante seka kiek ramesnis "Ilgasis paplūdimys", šalia kurio rasite vandens pramogų parkus. Į "Deimantinį palūdimį" vykite, jei norite kartu ir apsipirkti - prie pat jo prieigų įsikūręs turgus siūlo įvairiausių gėrybių. Na o "Sidabrinio smėlio paplūdimys", kaip jau turbūt atspėjote, didžiuojasi itin plačia šviesaus smėliuko paklode, tinkančia sportinėms paplūdimio veikloms. Ieškantiems natūralesnės aplinkos tereikia pavažiuoti 3 kilometrus nuo Kušadasio, kur slepiasi akmenimis nusėtas ir pušų supamas paplūdimys Kustur.

Senovės Efeso miestas yra Kušadasio kaimynas, saugantis antrąją dėlionės pusę - Apolono dvynės Artemidės šventyklą. Daug kartų griuvusi ir vėl atstatyta šventykla galiausiai tapo vienu iš septynių pasaulio stebuklų. Pasak to meto šaltinių, didžiulis, kolonomis puoštas pastatas siekė debesis ir savo didybe nusileido tik Olimpo kalnui. Dabar čia galima rasti viso labo vieną koloną, pastatytą iš griuvėsių liekanų. Kiti radiniai eksponuojami Britų muziejuje. Vis dėlto aplankyti šią vietą ir pastovėti šalia tūkstantmetės šventyklos pėdsakų verta.

ČEŠMĖ

Češmę galėtume pavadinti tikra vietinių turkų paslaptimi. Patys turkai ilsėtis vyksta į šį nuostabaus grožio kurortą, kur spalvingos ir painios  gatvelės veda pro kavinukių bei restoranų labirintus, vandens vilionės neleidžia nutolti nuo jūros, o vietiniai turgūs - išeiti nieko nenusipirkus. Terminių šaltinių ir lėto poilsio meka patiks norintiems atsipalaiduoti ir atgauti jėgas, o jei norėtųsi daugiau įspūdžių - kunkuliuojantis Izmiras visai šalia.

Mėgaujantis vandens pramogomis tiesiog neįmanoma atitraukti žvilgsnio nuo paplūdimio juostą saugančios Češmės pilies, viduramžiais pastatytos, kad apsaugotų nuo arabų puldinėjimų. Vis kitokio atspalvio - priklausomai nuo saulės - pilies sienos sukuria vis naujus miesto peizažus.

 

DĖL GALIMŲ KELIONĖS DATŲ IR TRUKMĖS SKAMBINKITE ARBA RAŠYKITE MUMS

Informaciją dėl saugumo reikalavimų vykstantiems į Turkiją galite rasti čia